/SIMOC 2017
SIMOC 2017 2017-07-29T07:17:40+00:00

Singapore International Math Olympiad Challenge 2017

Download SIMOC Photos (High Quality) >>

Congratulations to all participants from Indonesia in SIMOC 2017!

131 contestants from Indonesia have returned from Singapore, where Singapore International Math Olympiad Challenge 2017 was held with 1200 participants from 18 countries.

SIMOC, an exciting international competition with 3 challenging activities to make sure students examine, interact ,entertain and achieve has released the results on our website. See who are the brightest mathematicians who won medals in Math Olympiad and which teams had the fastest mental math skills to win in Maths Warriors and which teams had the best logical, deductive, analytical and creative minds to solve the most puzzles in the Mind Sports challenge.

After the 90 minutes individual math olympiad contest, students are grouped into a mixed team of 3 members from 3 different countries where they play Math Warriors together as a team and assess their members’ level of expertise and then help train weaker members to be ready to help the team during the Maths Warriors finals where each member must play individually to win points for the team.

During the Mind Sports Challenge, the same 3 team members are giving 8 logical, deductive and creative thinking puzzles to discuss and solve. They are able to touch and feel these physically puzzles and experience the thrill of solving puzzles as a team.

Math Olympiad Contest Results

REGIONFULL NAMESCHOOL NAMEGRADEAWARD
JAKARTAKIERA AURELLIA YASANATIONAL HIGH JAKARTA SCHOOLGRADE 2SILVER AWARD
SURABAYADAFFA ATHA ARKANASDI SABILILLAH MALANGGRADE 2SILVER AWARD
DEPOKLAQUISHA DAYU MUSTOFAINSAN CENDEKIA MADANIGRADE 2SILVER AWARD
SURABAYAARSHA NAUFAL MAURITZANSDI SABILILLAH MALANGGRADE 2BRONZE AWARD
JAKARTANADIA VERONICAGANDHIGRADE 2BRONZE AWARD
SURABAYABARRY OSCAR SARTONOCIPUTRA SCHOOLGRADE 2BRONZE AWARD
SURABAYAPHILIP SIDNEY PRAMONOMAWAR SHARON CHRISTIAN SCHOOLGRADE 2BRONZE AWARD
SURABAYAJESSE AARON HARTONOMAWAR SHARON CHRISTIAN SCHOOLGRADE 2BRONZE AWARD
SEMARANGBRIAN ALVARICO ANWARSD. HJ. ISRIATI BAITURRAHMAN 01 SEMARANGGRADE 2BRONZE AWARD
BALIKPAPANNATHAN KRISNADI KOHARSOEBROTOSEKOLAH PELITA HATI BALIKPAPANGRADE 2HONOURABLE MENTION
MEDANERICK GILBERT MANGARAJA NATIGOR PANGGABEANSD SWASTA BATARIGRADE 2HONOURABLE MENTION
JAMBIMARVIN LUCKIANTOKANAAN GLOBAL SCHOOL JAMBIGRADE 2HONOURABLE MENTION
MEDANCLARISCHA MARITHO NAIBAHOSD SWASTA BATARIGRADE 2HONOURABLE MENTION
JAKARTACALISTA STELLA LAURENCESEKOLAH LENTERA INDONESIAGRADE 2HONOURABLE MENTION
JAKARTASOPHIE ELIZABETH JANE KURNIAWANACS JAKARTAGRADE 2HONOURABLE MENTION
YOGYAKARTAKALILA AZALIA PUTRI RINALDISD MUHAMMADIYAH SAPEN YOGYAKARTAGRADE 2HONOURABLE MENTION
YOGYAKARTAMAHEERA ATHAYA HAIZANAIRA ALISD MUHAMMADIYAH SAPEN YOGYAKARTAGRADE 2HONOURABLE MENTION
CIREBONISIDORE WILLIAM ARIYANTOSEKOLAH PELITA BANGSA CIREBONGRADE 2HONOURABLE MENTION
JAKARTADOMINIC EDWARD JAMES KURNIAWANACS JAKARTAGRADE 3GOLD AWARD
JAKARTABINTANG PARAMA ANDRA DEWANTOKINDERFIELD SCHOOLGRADE 3SILVER AWARD
MAKASSARSHARON CHRISTOPHERA KUSUMASD. ZION MAKASSARGRADE 3SILVER AWARD
JAKARTANATHAN JACOBESACS JAKARTAGRADE 3SILVER AWARD
YOGYAKARTANAILA YUSRIYAHSD MUHAMMADIYAH SAPEN YOGYAKARTAGRADE 3SILVER AWARD
YOGYAKARTAJANU LANANG PUTRANTOROSD BUDI UTAMA YOGYAKARTAGRADE 3BRONZE AWARD
YOGYAKARTAFIORENZA ANN AQIILA SUPRANADINESD MUHAMMADIYAH SAPEN YOGYAKARTAGRADE 3BRONZE AWARD
JAKARTAGRACELYN ALICIA BACHTIARNATIONAL HIGH JAKARTA SCHOOLGRADE 3BRONZE AWARD
SURABAYACLARISSA PROFITIA ISKANDARMAWAR SHARON CHRISTIAN SCHOOLGRADE 3BRONZE AWARD
SURABAYAJAMES JOHNSON CHOWMAWAR SHARON CHRISTIAN SCHOOLGRADE 3BRONZE AWARD
JAKARTAPATRICK CLARENCE ARDIBPK PENABUR KELAPA GADINGGRADE 3BRONZE AWARD
JAKARTASTELLA MOIRA ATMADJANATIONAL HIGH JAKARTA SCHOOLGRADE 3BRONZE AWARD
MEDANM. EVAN KANAKA TARIGANSD SWASTA BATARIGRADE 3HONOURABLE MENTION
JAKARTALOUIE TRISTAN TJIAPENABUR KELAPA GADINGGRADE 3HONOURABLE MENTION
MEDANYANTRICIA DANIELLA LIMSINGAPORE SCHOOL, MEDANGRADE 3HONOURABLE MENTION
JAMBIENZO XAVIER LIEKANAAN GLOBAL SCHOOL JAMBIGRADE 3HONOURABLE MENTION
MEDANGABRIEL JADEN WIJAYASISGRADE 3HONOURABLE MENTION
JAMBIVALERIN MICHELLEKANAAN GLOBAL SCHOOL JAMBIGRADE 3HONOURABLE MENTION
JAKARTAKENNETH DOMINIC MAKARIOSACS JAKARTAGRADE 4GOLD AWARD
JAKARTAJUSTIN LIEKINDERFIELD SCHOOLGRADE 4SILVER AWARD
JAKARTASANDHYA MAHENDRA DHANESWARAPRIMARY GLOBAL ISLAMIC SCHOOL, JAKARTAGRADE 4SILVER AWARD
JAKARTADEAN AGHA KOESWANTORO KINDERFIELD SCHOOLGRADE 4BRONZE AWARD
JAKARTAFELICIA LIEM SULIMROBPK PENABUR KELAPA GADINGGRADE 4BRONZE AWARD
MAKASSARABDUL GHANI AFANDYSD ISLAM ATHIRAH MAKASSARGRADE 4BRONZE AWARD
SURABAYANAUFAL HAFIZH SULISTYANTOSD PLUS DARUL ULUM JOMBANGGRADE 4BRONZE AWARD
JAKARTASTACEY JANICE CATHLEENA LUKMANACS JAKARTAGRADE 4BRONZE AWARD
MEDANNAITIK NARPATYASISGRADE 4BRONZE AWARD
JAKARTAVINCENZA CORY GRACELVABUNDA MULIA SCHOOLGRADE 4BRONZE AWARD
BALIKPAPANMUHAMMAD SYAHREZA PASHAMITRA KASIH SCHOOLGRADE 4HONOURABLE MENTION
BALIKPAPANETHAN ANDERSON SURYA THIOIPEKA BALIKPAPANGRADE 4HONOURABLE MENTION
SURABAYANICHOLAS ORLANDO WIYONOMAWAR SHARON CHRISTIAN SCHOOLGRADE 4HONOURABLE MENTION
MEDANAZALEA AURAMONA GULTOMSD SWASTA BATARIGRADE 4HONOURABLE MENTION
MEDANCHELSEA MIRANDA ANNABEL LUMBAN GAOLPRIMEONE SCHOOLGRADE 4HONOURABLE MENTION
BALIKPAPANOEY JADE EVANGELINESDK HARAPAN BANGSA BALIKPAPANGRADE 4HONOURABLE MENTION
SEMARANGFELICIA GRACE ANGELYN FERDIANTOSD CAHAYA NUR KUDUSGRADE 5GOLD AWARD
SURABAYASTELLA LING RAHARJOGODWINS SCHOOLGRADE 5GOLD AWARD
YOGYAKARTAMAULANA SATYA ADIGAMASD MUHAMMADIYAH SAPEN YOGYAKARTAGRADE 5GOLD AWARD
BATAMAHMAD FIKRI AZHARISD MUHAMMADIYAH PLUS BATAM GRADE 5GOLD AWARD
SURABAYAJANSEN KEN PEGRASIOSDK GLORIA 3GRADE 5GOLD AWARD
JAKARTAMICHELLE ANGELA MULYABLOSSOM SCHOOLGRADE 5GOLD AWARD
BATAMCLINTON KOMALASD MONDIAL BATAMGRADE 5SILVER AWARD
BOGORNABILA AURELIA FSDI AZ-ZAHRA BANDAR LAMPUNGGRADE 5SILVER AWARD
BATAMMUHAMMAD IBAADI ILMISD MUHAMMADIYAH PLUS BATAM GRADE 5SILVER AWARD
JAKARTABRYANT TANSDK 2 PENABURGRADE 5SILVER AWARD
SURABAYAFALDO LYON PRASETYOSURABAYA GRAMMAR SCHOOLGRADE 5BRONZE AWARD
SEMARANGKEVAN VALLERIO ANWARSD. HJ. ISRIATI BAITURRAHMAN 01 SEMARANGGRADE 5BRONZE AWARD
JAKARTASTEFAN FREDRICK ATMADJANATIONAL HIGH JAKARTA SCHOOLGRADE 5BRONZE AWARD
DEPOKDAFFA SYAFITRASD MUHAMMADIYAH 12 PAMULANGGRADE 5BRONZE AWARD
SURABAYACHEN SI RUIMERLION SCHOOLGRADE 5BRONZE AWARD
JAKARTASARA KWOKPENABUR KELAPA GADINGGRADE 5BRONZE AWARD
JAKARTAMARC BRADLEY OEIBPK PENABUR KELAPA GADINGGRADE 5HONOURABLE MENTION
MEDANFREDERICK WITJIPTOPRIMEONE SCHOOLGRADE 5HONOURABLE MENTION
SURABAYAFELICIA SOEJATNOGODWINS SCHOOLGRADE 5HONOURABLE MENTION
MEDANGRACELYN ANGYOLINPRIMEONE SCHOOLGRADE 5HONOURABLE MENTION
SURABAYAFEILIN LIANGGA PUTRISD. KR. PETRA 9GRADE 6GOLD AWARD
MAKASSARANDI PANGERAN MAULANA IBRAHIMSD ISLAM ATHIRAH MAKASSARGRADE 6GOLD AWARD
SURABAYASHANE MICHAEL TANATA TENDYSD KRISTEN PETRA 5 SURABAYAGRADE 6GOLD AWARD
YOGYAKARTAMUHAMMAD RIDHOSD MUHAMMADIYAH SAPEN YOGYAKARTAGRADE 6GOLD AWARD
BATAMJUSTINSD MONDIAL BATAMGRADE 6SILVER AWARD
BOGORDENZEL ELDEN WIJAYASD XAVERIUS 1 BANDAR LAMPUNGGRADE 6SILVER AWARD
JAKARTAVINCENZO PIERRE ROMULUSBUNDA MULIA SCHOOLGRADE 6SILVER AWARD
BOGORSAVERO LUKIANTO CHANDRASD XAVERIUS 1 BANDAR LAMPUNGGRADE 6SILVER AWARD
SEMARANGDANIEL KURNIADI KHODYATSD. PIUS PEKALONGAN, INDONESIAGRADE 6SILVER AWARD
MEDANMICHAEL BALLARD ISAIAH SILAENPRIMEONE SCHOOLGRADE 6BRONZE AWARD
SURABAYAEVELYN LIANTOMETTA SCHOOLGRADE 6BRONZE AWARD
SEMARANGJOVITA ELIANA DJOYOHADIKUSUMOMARIA REGINA SCHOOLGRADE 6BRONZE AWARD
JAKARTAGALIH MUHAMMAD SYAH ATHAYANIZAMIA ANDALUSIA SCHOOLGRADE 6BRONZE AWARD
BALIKPAPANMUHAMMAD DEVAN ABBIYU DZAKI LAKSMANASD KPS NASIONAL BALIKPAPANGRADE 6BRONZE AWARD
JAKARTAANGEL CALLISTA HANGGARAPENABUR KELAPA GADINGGRADE 6BRONZE AWARD
MEDANMAGNUS YUNUSPRIMEONE SCHOOLGRADE 6HONOURABLE MENTION
YOGYAKARTAABHIESTA SHEVA ALFARUSD MUHAMMADIYAH SAPEN YOGYAKARTAGRADE 6HONOURABLE MENTION
MEDANZUVELDO ANTONIO CUNATAPRIMEONE SCHOOLGRADE 6HONOURABLE MENTION
DEPOKDENNIS OCTOVAN SIGOMOSMP PAHOAGRADE 7GOLD AWARD
JAKARTARUBEN ALEXANDER MEGANTARABINUS SIMPRUGGRADE 7SILVER AWARD
BALIKPAPANNATHANAEL JORDAN THOARAFFLES INDEPENDENT SCHOOLGRADE 7SILVER AWARD
JAKARTAELIANA KWOKPENABUR KELAPA GADINGGRADE 7BRONZE AWARD
JAKARTANADYA HERYANTOSINGAPORE SCHOOL, KELAPA GADING (SIS-KG)GRADE 7BRONZE AWARD
JAKARTABUNGA TIASYAIRA HUTASUHUTBINUS SIMPRUGGRADE 7BRONZE AWARD
JAMBIWILBERT ALVIN ARSAADSMP XAVERIUS 1GRADE 7BRONZE AWARD
JAKARTAGABRIELA VALENCIA PUTRI HUSODHOPENABUR SECONDARY KELAPA GADINGGRADE 7BRONZE AWARD
MEDANVALERIAN LUNADICT TEDJASMP SWASTA BATARIGRADE 7BRONZE AWARD
MEDANNATHANAEL JEREMY GABE SITINJAKSMP SWASTA BATARIGRADE 7BRONZE AWARD
JAKARTATUBAGUS RASYA ARGITYA DANENDRABINUSGRADE 7HONOURABLE MENTION
JAKARTAARIO SASTRO WICAKSONOBINUSGRADE 7HONOURABLE MENTION
JAKARTADAREL HANSEL GUNAWANSMPK 7 BPK PENABUR, JAKARTAGRADE 8GOLD AWARD
JAKARTAKENNETH SULIMROPENABUR SECONDARY KELAPA GADINGGRADE 8GOLD AWARD
BOGORJASMINE CALLISTA AURELLIE IRFAN SMPIT FITRAH INSANIGRADE 8SILVER AWARD
BALIKPAPANOEY JOSHUA JODRIANSMK HARAPAN BANGSA BALIKPAPANGRADE 8SILVER AWARD
JAKARTAWILSON WIDYADHANAPENABUR SECONDARY TANJUNG DURENGRADE 8SILVER AWARD
BALIKPAPANNIHOLAS KENNETH SANTOSO ANGSMP HARAPAN BANGSA BALIKPAPANGRADE 8BRONZE AWARD
BATAMJESHLYN CLARECIASMP MONDIAL BATAMGRADE 8BRONZE AWARD
BATAMKENDRICK LIMSMP MONDIAL BATAMGRADE 8BRONZE AWARD
JAKARTAJEFF VICTORIO TEDIBINA BANGSA SCHOOLGRADE 8BRONZE AWARD
JAKARTALOUISA ELLEN GUINADIBBS KJSGRADE 8BRONZE AWARD
MAKASSARANDRIAN AMETH LIEMAGASASMP FRATER MAKASSARGRADE 8BRONZE AWARD
MEDANVITTO SURYA TEDJASMP SWASTA BATARIGRADE 8BRONZE AWARD
JAKARTAODILIA KATHLEEN GUNAWANSMP SANTA URSULA JAKARTAGRADE 8HONOURABLE MENTION
MEDANMALVIN FRANDY DIEGOSMP SUTOMO 1GRADE 8HONOURABLE MENTION
MAKASSARMUTHIA ALFIYAH YAMINSMP NEGERI 6 MAKASSARGRADE 8HONOURABLE MENTION
JAMBIBRYAN ATISTA KIELYKANAAN GLOBAL SCHOOL JAMBIGRADE 8HONOURABLE MENTION
SURABAYAVIC AUSTENIPH SCHOOLSGRADE 9GOLD AWARD
JAKARTAJAMES HARIADY WIDJAJABBS KJSGRADE 9SILVER AWARD
JAKARTARICHARD BRYANBINA BANGSA SCHOOL PIKGRADE 9SILVER AWARD
MAKASSARMUH. AIDIL AKBAR AMINSMP BOSOWA SCHOOL MAKASSARGRADE 9BRONZE AWARD
MEDANPATRICIA VIANNY DIEGOSMP SUTOMO 1 GRADE 9BRONZE AWARD
MEDANEULUNA GOTAMISISGRADE 9HONOURABLE MENTION
BANDUNGRAIHAN FAUZANSMA NEGERI 3 BANDUNGGRADE 10HONOURABLE MENTION
BANDUNGYAHYA RAMADHANA ARDHIANASMA NEGERI 3 BANDUNGGRADE 10HONOURABLE MENTION
MAKASSARVINSON EVAN THENARDYSMA ZION MAKASSARGRADE 10HONOURABLE MENTION
MEDANBRANDON JULIO HASIMPRIMEONE SCHOOLGRADE 10HONOURABLE MENTION
BATAMTIMOTHY JOSEPH HUTAGAOLSMA CERDAS MANDIRI BATAMGRADE 10HONOURABLE MENTION
JAKARTAADLER EDSEL TANGLOBAL SEVILA PURI INDAHGRADE 10HONOURABLE MENTION

Math Warriors Championship Results

REGIONFULL NAMESCHOOL NAMEGRADEAWARD
SURABAYANICHOLAS ORLANDO WIYONOMAWAR SHARON CHRISTIAN SCHOOLGRADE 4BRONZE AWARD
BOGORJASMINE CALLISTA AURELLIE IRFAN SMPIT FITRAH INSANIGRADE 8BRONZE AWARD
SURABAYAARSHA NAUFAL MAURITZANSDI SABILILLAH MALANGGRADE 2GOLD AWARD
JAKARTADEAN AGHA KOESWANTORO KINDERFIELD SCHOOLGRADE 4SILVER AWARD

Mind Sports Challenge Results

REGIONFULL NAMESCHOOL NAMEGRADEAWARD
MEDANYANTRICIA DANIELLA LIMSINGAPORE SCHOOL, MEDANGRADE 3BRONZE AWARD
MEDANM. EVAN KANAKA TARIGANSD SWASTA BATARIGRADE 3BRONZE AWARD
SEMARANGJOVITA ELIANA DJOYOHADIKUSUMOMARIA REGINA SCHOOLGRADE 6BRONZE AWARD
BALIKPAPANOEY JADE EVANGELINESDK HARAPAN BANGSA BALIKPAPANGRADE 4GOLD AWARD
SEMARANGDANIEL KURNIADI KHODYATSD. PIUS PEKALONGAN, INDONESIAGRADE 6GOLD AWARD
SURABAYAJAMES JOHNSON CHOWMAWAR SHARON CHRISTIAN SCHOOLGRADE 3SILVER AWARD
YOGYAKARTAJANU LANANG PUTRANTOROSD BUDI UTAMA YOGYAKARTAGRADE 3SILVER AWARD
SURABAYAVIC AUSTENIPH SCHOOLSGRADE 9SILVER AWARD
MEDANEULUNA GOTAMISISGRADE 9SILVER AWARD